R     E     K     L     A     M     A
Zapraszamy kawoszy, baristów, blogerów, herbaciarzy, kucharzy, smakoszy - wszystkich pozytywnie zakręconych na punkcie smaku! Masz artykuł? Chcesz napisać o czymś ciekawym? Napisz do nas - [email protected]
Zastrzegamy sobie wybór nadesłanych tekstów oraz zmiany tytułów.
Strona Główna » Artykuły » O kawie » Lekcja nr 2 Temat: Po co nam robusta?

Lekcja nr 2 Temat: Po co nam robusta?

Robusta jest często dodawana do mieszanek kawy. Tylko w jakim celu? Podawane najczęściej przyczyny to:
- daje pełniejsze body oraz grubszą cremę
- ilość kofeiny (2x więcej niż arabika)
- dzięki swej goryczce jest lepiej wyczuwalna w kawach mlecznych
- jej średnia cena jest niż arabiki.
Weźmy pod lupę powyższe argumenty.
1. Body - faktycznie, dodanie robusty powoduje, że nasze espresso jest bardziej zawiesiste. Ale czy to pozytyw? Body jest zdeydowanie cięższe ale przy tym szorstkie i agresywne. Zdecydowanie preferuję body lżejsze ale bardziej krągłe i jedwabiste.
2. Crema - porównując kawy, które "odetchnęły" po paleniu (2-3 tygodnie) zauważymy, że crema z robustą jest faktycznie grubsza, ale jest bardziej sztywna - mniej elastyczna, przez co m.in. trudniej narysować wzory latte art z dobrym kontrastem.
3. Kofeina - jej zawartość jest faktycznie 2 razy większa - to ok. 3-4% w robuście, 1-2% w arabice. Tak naprawdę przy domieszce 20-30% robusty w mieszance zawartość kofeiny wzrośnie nam niewiele.
4. Kawy mleczne - jeżeli przygotujemy kawy z dodatkiem dużej ilości mleka, syropami, bitą śmietaną, to faktycznie jest szansa, żeby goryczka robusty się przebiła w smaku. Ale czy to ma jakieś znaczenie? Przecież to nie kawa tylko napój z jej niewielkim dodatkiem... możemy wlać tam wszystko, im taniej tym lepiej.
5. Cena - tak naprawdę to jedyny aspekt.
6. Smak - jest najważniejszy. Może i robusta ma swoich zwolenników, jeżeli komuś smakuje, to podziwiam :) Oczywiście sa wysoko gatunkowe robusty, w których uprawę, obróbkę, przechowywywanie, transport itp. wkłada się dużo pracy i pieniędzy. Daje to pewien efekt ale myślę, że pod względem sensorycznym nigdy nie dorówna dobrym arabikom. Dlaczego? Ponieważ genetycznie robusta nie ma takich uwarunkowań. 
Sławek Saran - Mistrz Polski Barista 2008.

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

Aktualnie brak komentarzy do tego artykułu.
Bądź pierwszy - dodaj coś od siebie!

WARTO ZOBACZYĆ


CaffePrego na FACEBOOKU

Wszelkie prawa zastrzeżone © Caffè prego! 2019
Projekt i wykonanie: Netsoftware
   |    Reklama    |    O Nas    |    Kontakt z Redakcją    |    Regulamin Konkursowy